Aktualności

Jedwab morwowy – co to jest? Zalety pościeli z jedwabiu morwowego.

Jedwab morwowy

Czy wiesz, że jedwab nie jedno ma imię? Wyróżniamy kilka jego rodzajów ze względu na gatunek jedwabnika, który wytwarza przędze. Wśród nich na uwagę zasługuje gładki, delikatny i zarazem niezwykle wytrzymały, gatunek pozyskiwany z kokonów jedwabnika morwowego. Jedwab morwowy – co to jest i dlaczego jest wyjątkowy? Jeśli nadal się zastanawiasz, zaraz wszystko stanie się jasne!

Czym jest jedwab morwowy?

Jedwab morwowy, jak wskazuje jego nazwa, powstaje z kokonu jedwabnika morwowego, czyli jedwabnika, który upodobał sobie na swój codzienny pokarm liście morwy. Należy on do grupy tak zwanych owadów udomowionych, nie żyje więc na wolności, ponieważ jest zbyt delikatny, by przetrwać samodzielnie w swoim środowisku naturalnym.

Jedwabnik żywiąc się liśćmi morwy tworzy kokon, wykonany z jednego długiego i delikatnego pasma nici, z których wytwarza się jedwabną przędzę. To z niej powstaje tkanina, którą znamy jako jedwab morwowy. To nie tylko najlepsza jakościowo, ale również najbardziej popularna na świecie, odmiana jedwabiu.

Jedwab morwowy

Zalety jedwabiu morwowego jako materiału

Czym wyróżnia się tkanina powstała z jedwabiu morwowego? Jej główne zalety to przede wszystkim:

 • niezwykła miękkość i gładkość, którą ciężko porównać do innych tkanin – włókno jedwabiu morwowego jest naprawdę przyjemne w dotyku,
 • trwałość i wytrzymałość – to jedna z tych tkanin, które będą Ci służyć długie lata,
 • walory estetyczne – ciężko znaleźć tkaninę, która dorównałaby szlachetnością, pięknem i delikatnością tej z włókna jedwabiu!

Jedwab morwowy to materiał wysokiej klasy. Z pewnością pokochasz tę tkaninę się już przy pierwszym dotyku!

Klasy jedwabiu morwowego

Jedwab morwowy jest klasyfikowany na podstawie jakości włókien surowca, z którego został wyprodukowany. Warto jednak zaznaczyć, iż klasyfikacja ta nie jest ujednolicona na całym świecie i można spotkać różne jej odmiany. Przyjmuje się, że najpopularniejszy system klasyfikacji opiera się na ocenie jakości włókien jedwabiu, w oparciu o takie parametry jak ich długość, grubość i czystość, dzieląc jedwab na klasy od A do F.

Jedwab morwowy klasy A, to najwyższej jakości jedwab z długimi nitkami, o świetlistym perłowo-białym kolorze, który jest wolny od zanieczyszczeń. Jest miękki i delikatny, błyszczy w świetle, a pojedyncza nić w swojej naturalnej formie może osiągać długość nawet powyżej 1,5km co jest absolutnie niesamowite!

Klasa A może być dalej podzielona na 6 kolejnych odmian: 6A, 5A, 4A, 3A, 2A, spośród których, klasa 6A jest uznawana za tą o najwyższej jakości.

Klasy jedwabiu morwowego

Zalety pościeli z jedwabiu morwowego

Jedwab morwowy – co to oznacza dla pościeli? Otóż pościel wykonana z jedwabiu morwowego wyróżnia się wysoką jakością i doskonale otula ciało podczas snu. Oto jej główne zalety:

 • doskonale sprawdza się u alergików i osób z wrażliwą skórą,
 • jest przyjazna także dla włosów, które podczas snu się nie plączą i nie łamią, a ich łuska wręcz się domyka dzięki niepowtarzalnej gładkości,
 • zda egzamin o każdej porze roku – zimą Cię ogrzeje, a latem ochłodzi,
 • ponieważ jest naturalna, pozwala skórze oddychać również podczas snu,
 • będzie doskonałą ozdobą Twojej sypialni.

Jak widzisz, pościel jedwabna zapewnia komfortowy sen, a produkty wykonane z jedwabiu morwowego mają szereg zalet, które docenisz na co dzień.

Właściwości jedwabiu morwowego

Główne właściwości, którymi może pochwalić się jedwab morwowy to:

 • właściwości higroskopijne – kokon jedwabnika wytwarza nici, z których powstaje tkanina niezwykle chłonna, ale zarazem szybkoschnąca,
 • właściwości termoregulacyjne – czyli zdolność do zapewnienia optymalnej temperatury ciała, bez względu na temperaturę otoczenia,
 • właściwości antybakteryjne dzięki którym tkanina nie kumuluje bakterii ani roztoczy,
 • właściwości hipoalergiczne za sprawą których to idealna tkanina dla skóry wrażliwej i alergicznej.

Jedwab morwowy jest więc materiałem, który sprawdzi się w wielu okolicznościach, a jego właściwości są niepowtarzalne.

Jak trwały jest jedwab morwowy

Chociaż nici, z których powstaje jedwab morwowy, są cienkie, to jedwabne włókna wyróżniają się wyjątkową wytrzymałością i są niezwykle trwałe. Możesz mieć pewność, że ubrania, kołdry czy pościele, przy których produkcji wykorzystano jedwab morwowy, posłużą Ci naprawdę na długo, pod warunkiem, że zapewnisz im właściwą pielęgnację.

Jak pierze się jedwab morwowy?

Jeśli zastanawiasz się, jak prać jedwab morwowy, to pamiętaj, aby trzymać się kilku ważnych zasad. Przede wszystkim wskazane jest krótkie pranie ręczne w chłodnej wodzie lub ustawienie pralki na najbardziej delikatny program. Produkty uszyte z satyny jedwabnej nie lubią długiego namaczania w wodzie, ponieważ to może naruszać ich strukturę.

Pranie w chłodnej wodzie z użyciem łagodnych środków piorących (najlepiej tych dedykowanych do prania jedwabiu), na lewej stronie, pozwoli Ci jak najdłużej cieszyć się walorami, jakie cechują jedwab morwowy, zapewniając wysoki komfort użytkowania jedwabnych ubrań czy pościeli.

Przy suszeniu warto zwrócić uwagę na promienie słoneczne – tekstylia, do których produkcji użyty został jedwab morwowy, nie powinny być wystawiane bezpośrednio na słońce. Najlepiej sprawdzi się suszenie na płasko, a przy ciemniejszych kolorach, koniecznie na lewą stronę.

Pranie jedwabiu morwowego

Inne zastosowania jedwabiu morwowego

Ze względu na swoje liczne zalety jedwab morwowy najczęściej wykorzystywany jest w przemyśle tekstylnym i odzieżowym. Dlatego w naszej pracowni z niezwykłą starannością szyjemy nie tylko jedwabne pościele, kołdry czy poszewki na poduszki, ale też bieliznę nocną.

Nasze piżamy, koszule nocne czy szlafroki potwierdzają fakt, iż jedwab morwowy to doskonała tkanina do codziennego użytkowania. Często szyje się z niego również eleganckie bluzki i jedwabne sukienki, czy też stylowe zasłony do luksusowych wnętrz.

Czym się wyróżnia jedwab morwowy od innych jedwabiów?

Jedwab morwowy – co to takiego sprawia, że jest wyjątkowy? To tkanina, która zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych jedwabiów dostępnych na rynku. Przede wszystkim jest od nich: trwalsza, bardziej wytrzymała, a przy tym delikatniejsza. Wydawać by się mogło, że nie da się być delikatnym i jednocześnie trwałym, jednak jedwab dowodzi, że można!

W porównaniu do jedwabiu tussowego (pozyskiwanego z kokonów jedwabnika dębowego) czy do jedwabiu Eri, pochodzącego z Indii, jedwab morwowy to tkanina, która cieszy się mianem luksusowej. Dzieje się tak dlatego, że do jej produkcji wykorzystywana jest w 100% naturalna nić z kokonu jedwabnika morwowego, a cały proces odbywa się ręcznie, bez użycia maszyn.

Wpływ hodowli jedwabników na środowisko

Należy zwrócić uwagę, że hodowla jedwabników nie pozostaje bez wpływu na nasze środowisko. Jednak chociaż przy produkcji jedwabiu zużywane są duże ilości wody, to jest to materiał w pełni biodogradowalny – zatem o wiele mniej szkodliwy dla środowiska, niż jego sztuczne zamienniki.

Jedwab morwowy w SENSILK

Jedwab, z którego powstają produkty marki SENSILK to jedwab morwowy klasy 6A. Wykorzystujemy tkaninę najwyższej jakości, która jest niezwykle gładka i wytrzymała, a zarazem piękna i delikatna.

Wybierz komplet pościeli jedwabnej, lekką jak piórko koszulę nocną lub inne wyroby z naszej pracowni, by poznać cudowne właściwości tej tkaniny. Produkty uszyte z jedwabiu morwowego delikatnie Cię otulą, zapewniając zdrowy sen, a Twoje ciało zdecydowanie doceni kojący dotyk tej niezwykłej tkaniny.